Meditácia je spôsob, ako objaviť mier, krásu a radosť, ktoré sú a vždy boli skryté v našom vnútri. To je dôvod, prečo na žiadosť nášho učiteľa Sri Chinmoya nežiadame za tieto kurzy peniaze – cítime, že počas kurzov vám iba pomáhame znova objaviť niečo, čo ste vždy mali, len ste si to neuvedomovali.
 

Sri Chinmoy Centrum v Bratislave organizuje meditačné kurzy už od roku 1991. Od tej doby navštívili naše kurzy tisícky ľudí. Pre mnohých z nich se meditácia stala súčasťou ich každodenného života.

Meditácia nie je len o tom ticho sedieť, počúvať inštruktora a ono to príde. Sú veci na vnútornej úrovni, ktoré sa nedajú predať ďalej online cez obrazovku. Vyžadujú si vašu osobnú prítomnosť na kurze, vaše vnútorné nasadenie a ašpiráciu.

Je to o ľuďoch. Na kurzoch meditácie sa stretnete s inštruktorom, ktorý sa meditácii aktívne venuje niekoľko rokov. Zaradil meditáciu do svojho každodenného života a s pravidelnosťou sa každé ráno pokúša utíšiť svoju myseľ, ponoriť sa do svojho vnútra a s pomocou ašpirácie sa spojiť so svojim vnútorným kormidelníkom. Na kurzy okrem nováčikov a začiatočníkov zavítajú aj ďalší ľudia, ktorí sa aktívne venujú meditácii a zároveň nasledujú filozofiu Sri Chinmoya.

Tým, že sa začnete stretávať s ľuďmi, ktorí sa meditácii venujú, budete sa o nej rozprávať, počúvať skúsenosti a rady iných, prijímať ich energiu, budete živiť ašpiráciu vnútri vášho srdca. Táto ašpirácia zabezpečí, aby váš záujem o meditáciu nevyhasol. Naopak, bude rásť a rásť.

AKO PREBIEHAJÚ KURZY MEDITÁCIE

Meditačné kurzy, ktoré organizujeme, sú rozdelené na 3 častí. Nie je samozrejme nutné, aby ste absolvovali všetky časti kurzu. Ak absolvujete 1. časť kurzu a budete cítiť, že vám to stačí, môžete ďalej v meditačnej praxi pokračovať sami, je to len na vás.

  • 1. časť
    je venovaná základom meditácie, rozvinutiu si meditačných návykov a príprave k tomu, aby účastníci boli schopní samostatne praktizovať meditáciu doma
  • 2. časť
    je venovaná všetkým záujemcom, ktorý absolvovali 1. časť a radi by pokračovali ďalej v prehlbovaní duchovného spôsobu života a duchovnej disciplíny, podľa filozofie Sri Chinmoya
  • 3. časť
    záverečná, je pre hľadajúcich, ktorí vnútorne cítia, že duchovná cesta srdca a filozofia Sri Chinmoya sú tým pravým pre ich duchovný rozvoj a rozhodli sa nasledovať  cestu Sri Chinmoya

ČO SA NA KURZE NAUČÍTE?

  • Techniky dýchania – ako využiť kľudné dýchanie na odstránenie emočného ohňa a myšlienok
  • Mantry – ako využiť kľudné dýchanie na odstránenie emočného ohňa a myšlienok
  • Meditácia na srdcové centrum – sústredenie sa na srdcové centrum, najbezpečnejšie a najefektívnejšie energetické centrum (čakra)
  • Techniky vizualizácie – vedené meditácie na vyvolanie mieru a rozšírenie vnútornej „krajiny“
  • Životné návyky – často si plne uvedomujeme naše vlastné deštruktívne návyky a tendencie, ktoré neustále prinášajú nepokoj do nášho života. Na kurzoch sa s vami podelíme o metódy na uvedomenie si a transformáciu zlých návykov, spolu s tajomstvami ako „plávať“ v súčasnom náročnom životnom štýle

1. stretnutie:

  • Úvod do meditácie
  • Cvičenie – koncentrácia na dych
  • Abeceda meditácie
  • Cvičenie – mantry na mier, ochranu a premenu
  • Meditácia a hľadanie zmyslu života

2. stretnutie:

  • Utíšenie myšlienok
  • Cvičenie – koncentrácia na plameň sviečky
  • Rozdiel medzi mysľou a srdcom
  • Cvičenie – mantry buddhistickej, védickej a kresťanskej tradície
  • Hudba a meditácia

3. stretnutie:

  • Meditácia v dennej praxi
  • Cvičenie – nadychovanie mieru, radosti, čistoty a sily
  • Vedomie a jeho stupne
  • Cvičenie – meditácia na hudbu
  • Úloha duchovného Majstra

Po ukončení základného všeobecného kurzu je možnosť pokračovať v nadväzujúcom, pokročilejšom kurze, ktorý je zameraný na budovanie duchovnej disciplíny a hlbšie prežívanie duchovného života, na základe učenia duchovného majstra Sri Chinmoya.

Doba internetu

Dnešná doba je nazývaná aj digitálna doba. Rozširujú sa možnosti získať informácie, vedomosti, vzdelanie, či zábavu a to prostredníctvom internetu. Stačí sa pohodlne doma usadiť, zapnúť počítač a surfovať.

Nedá sa poprieť prínos, ktorý internet do našich životov priniesol. Veď koniec koncov aj o našom centre získavate informácie prostredníctvom internetu. Je tu však aj druhá strana mince – internetu. “Učí” nás byť pohodlnými. Zvykli sme si, že stačí iba kliknúť a máme čo hľadáme. Vytráca sa z našich životov osobný kontakt. Všetko riešime prostredníctvom mailov, skype, či facebook.

Ako to nerobíme

Ak sa zaujímate o meditáciu, určite pri svojom hľadaní na internete natrafíte na online meditácie, či kurzy meditácie. To je niečo, čo u nás nenájdete. Nechceme ísť touto cestou, pretože to nakoniec povedie k tomu, že sa k ničomu neodhodláme. V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že ak chceme niečo získať, najprv musíme niečo dať.

Staré múdre porekadlo

Naše staré mamy poznali porekadlo: “Bez práce nie sú koláče”. Ak sa chceme naučiť meditovať, ale nechceme preto urobiť ani len to minimum čo môžeme, vstať z nášho pohodlia a prísť osobne na kurz meditácie, čo myslíte, ako to dopadne? S takmer 100% pravdepodobnosťou sa meditovať nenaučíme. Povieme si, veď som za to nič nedal, tak o nič neprídem, ak sa na to vykašlem. Je to naša prirodzená ľudská vlastnosť, nevážiť si niečo, čo dosiahneme bez úsilia. Akonáhle však už musíme vyvinúť nejakú aktivitu, napríklad osobne prísť na kurz, začneme k tomu pristupovať trošku ináč. Stále je to síce bezplatne, ale už sme pre to museli niečo urobiť.

Komfortná zóna

Počuli ste už o takzvanej “komfortnej zóne”? Má ju vypestovanú každý z nás a môžeme tu zahrnúť všetko, pri čom sa cítime spokojne, isto, bez stresu, bez obáv, pohybujeme sa v “štandardnom” režime a v situáciách, na ktoré sme zvyknutí. Akonáhle sa však objaví niečo, čo presahuje náš kruh komfortnej zóny, naša myseľ začne panikáriť a vymýšľať tisíce výhovoriek, prečo sa to nedá. Čo robiť v takom prípade? Nedať sa polapiť našou trýznivou mysľou a vykročiť za tým, čo chce naše srdce. Ako hovorieval náš duchovný učiteľ Sri Chinmoy, myseľ je ako neposlušný mladší brat. Starší brat – srdce, mu musí ukázať svoju silu. Keď mladší brat – myseľ uvidí, že starší brat – srdce je silnejší, poddá sa a nakoniec zistí, že starší brat chce preňho len to najlepšie. Preto ak nás naša myseľ odhovára od niečoho, o čom je naše srdce presvedčené, že je pre nás správne, nedajme sa, použime silu svojho srdca a urobme to.

Close Menu